Farklı Bir Tür: Grafik Romanlar

IMG_5704      IMG_5705

Dizi ya da film seyretmeye bayılıyor ancak kitap okumaktan sıkılıyor musunuz? Okurken kendi kafanızda canlandırdığınızdan daha farklı şeyler mi görmek istiyorsunuz? Bu durum beyni tembelliğe mi iter yoksa tam tersi sizin beyninizle yarattıklarınızla çelişerek bir uyarı mı gönderir bilmiyorum ama grafik romanlar (graphic novels), gerçekten okuması keyifli ve soluksuz okumanızı sağlayan bir roman türü.

Şimdilik Craig Thompson’la tanıştım ancak bu konuda iyi olan diğer yazarları da araştırıcam kesinlikle. Yazarın ilk okuduğum kitabı “Habibi” idi. Aşırı heyecan verici, sürükleyici bir kitap. Blankets (Battaniyeler) o kadar heyecan verici olmasa da sevimli, sıcacık bir aşk hikayesiyle karşılaşıyorsunuz. Yazarın kendisini çizip kaleme aldığı  bu hikaye çocukluğundan başlayıp ergenlik ve üniversite dönemini anlatıyor. Amerika’da tutucu bir ailenin oğlu olan Craig, çevresinde anlam veremediği şeyleri sorgularken bir gün Raina adlı kıza aşık olur. İlk aşkını çektiği aşk acısıyla beraber anlatan yazarın kitabını okurken çizimlerine hayran kalıyorsunuz. Kesinlikle muhteşem bir sanata şahit oluyorsunuz. Kitap 581 sayfa ancak isterseniz 1 günde bitirebilirsiniz.

IMG_5694

PART ONE. Cubby Hole: “When we were young, my little brother Phil and I shared the same bed..  

 

 

IMG_5695

 

“SHARED” is the sugar-coated way of saying we were TRAPPED in the same bed, as we were children and had no say in the matter. “

IMG_5697

 

 

 

IMG_5696

IMG_5700

Ne yazık ki, bu tarz kitaplar Türkiye’de bulunmadığı gibi, yurt dışında da çok yaygın bir tür değil. Kitabı amazon dan sipariş etmiştim. Türkiye’de bulunmadığı gibi tabii Türkçesi de bulunmuyor. Umarım bu tarzda daha çok eser yapılır.

Yazarla ilgili bilgi;

IMG_5701

Craig Thompson; Michigan’ın Traverse şehrinde 1975’te doğmuş ve Wisconsin’in kırsal kesiminde büyümüştür. Blankets üzerinde çalışırken Nickelodeon, Owl ve National Geographic Kids’e karikatürler çizip tasarlayarak ve yazılarıyla faturalarını ödemiştir. Diğer kitaplarının arasında GOOD-BYE, CHUNKY RICE (1999), CARNET DE VOYAGE (2004), VE HABIBI (2011) bulunmaktadır. Oregon da Portland’da yaşamaktadır.

Reklamlar

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s